Feritická ocel
Feritická ocel

Feritická ocel

Nerezové oceli s feritickou strukturou mají dobré mechanické vlastnosti. Jsou materiálem s vysokou mezí kluzu, snadněji se řežou a opracovávají, mají dobrou tepelnou vodivost, vykazují větší odolnost vůči koroznímu praskání způsobenému chloridy než austenitické oceli. Základní vlastností této oceli je také magnetičnost. Feritická ocel se vyznačuje nepřítomností niklu v chemickém složení. Obsahuje však minimálně 10,5% chromu. Dalšími prvky, které tvoří slitinu, jsou molybden, hliník a titan. Feritické oceli, když jsou stabilizovány niobem, vykazují vysokou odolnost vůči deformaci.

Nedostatek drahého niklu v obsahu feritické oceli se promítá do její nízké ceny. Díky tomu nachází široké využití v průmyslu. Používá se především v automobilovém a potravinářském průmyslu a také v ropném a koksárenském průmyslu. Kromě toho se používá ke konstrukci některých zařízení v chemickém průmyslu, k vybavení kuchyní a výrobě domácích spotřebičů.

Feritické oceli lze rozdělit do pěti skupin.

Skupina I obsahuje až 14% chrómu, který poskytuje ochranu proti korozi. Skupina zahrnuje následující druhy oceli podle normy AISI: 409, 410, 410L, 420. Nízký obsah chromu se promítá do nízké ceny těchto druhů. Používají se v prostředí ve kterém nedochází ke kontaktu s vodou. Dobře se osvědčují jako materiál pro povrchovou úpravu interiérů, používají se k výrobě výfukových systémů automobilů a dalších komponentů vozidel a také k výrobě vnějších plášťů RTV zařízení.

Mezi nejpopulárnější feritické oceli patří ocel skupiny II a typ 430. Podíl druhu na světové produkci činí 48%. Obsahuje až 18% chrómu, vykazuje dobrou odolnost vůči korozi, a proto se používá v prostředích vyžadujících zvýšenou odolnost vůči korozi – např. v aplikacích, ve kterých dochází ke kontaktu s vodou. Používá se při výrobě domácích spotřebičů, jako jsou myčky nádobí nebo bubny v automatických pračkách.

Skupina III zahrnuje oceli obsahující legující přísady, jako je titan a niob, které zajišťují lepší svařitelnost a tažnost. Rozlišujeme typy 430Ti, 439, 441. Ocel nachází podobné uplatnění jako skupina II: např. při výrobě výfukových systémů v automobilech, svařovaných dílů v automatických pračkách a myčkách nádobí, v potravinářském průmyslu při výrobě nádrží a přepravních cisteren.

Oceli zařazené do skupiny IV a skupiny V se vyznačují obsahem chrómu od 18% do 30%. Obsahují také přídavek molybdenu, který zajišťuje nejvyšší odolnost vůči korozi. Ocel nachází uplatnění v přímořském prostředí, také při výrobě domácích spotřebičů, komponentů v automobilovém průmyslu nebo stavebnictví.

Nejpopulárnějším typem z rodiny feritické oceli je EN 1.4016 (AISI 430).

nahoru
Sklep jest w trybie podglądu
Zobrazit plnou verzi stránky
Sklep internetowy Shoper Premium