Druhy chemických úprav povrchu
Druhy chemických úprav povrchu

Druhy chemických úprav povrchu

Existuje několik způsobů, jak chemicky ošetřit povrch materiálu. Jejich cílem je získat čistý, kovový povrch.

1. Leptání
Leptání je určeno k odstranění oxidů, zejména barevného povlaku, který vzniká svařováním materiálu, a jiných zabarvení nebo náletů koroze. Efektem leptání je čistý kovový povrch, který umožňuje iniciaci přirozené samopasivace nerezové oceli na kovovém povrchu. Mezi nejběžnější prostředky pro leptání patří kyselina dusičná (HNO3) a kyselina fluorovodíková (HF). Doba potřebná pro správné leptání závisí na teplotě roztoku a stupni jeho koncentrace.

2. Pasivace
Přirozená (samočinná) pasivace nerezové oceli probíhá za přítomnosti kyslíku obsaženého ve vodě nebo ve vzduchu. V přírodních podmínkách je však proces zdlouhavý a může trvat i několik dní, než pasivní vrstva získá vhodnou tloušťku. Chemická pasivace má za cíl urychlit tvorbu pasivní vrstvy a zaručuje její rychlý nárůst až do dosažení optimální pevnosti. Pasivace se provádí ve zředěném roztoku kyseliny dusičné a doba zpracování se pohybuje od několika minut do jedné hodiny.

3. Čištění nebo dekontaminace kyselinou
Tento proces odstraňuje částice železa, které korodují, jakmile se nachází na povrchu nerezové oceli. To je případ, kdy jsou součásti z nerezové oceli vystaveny znečištění, např. železo (brusný prach, piliny, zkorodované součásti železa atd.)

4. Elektroleštění
Elektroleštění se používá k čištění kovového povrchu, snížení drsnosti ak získání mnoha dalších požadovaných efektů. V tomto procesu se využívá jevu elektrolýzy, vyžaduje proto proudění elektřiny a použití elektrolytu, nejčastěji jde o roztok kyseliny sírové a ortofosforečné. Elektroleštění obvykle trvá několik až několik desítek minut.

 

 

nahoru
Sklep jest w trybie podglądu
Zobrazit plnou verzi stránky
Sklep internetowy Shoper Premium