Nerezová ocel, kyselinovzdorná ocel, žáruvzdorná ocel

k pokladně celkem: 0,00 Kč
Elektrolytické leštění nebo broušení?
Elektrolytické leštění nebo broušení?

Elektrolytické leštění je jednou z nejsložitějších technik elektrochemického zpracování oceli. Hlavním účelem použití takového procesu je získat hladký povrch pocházející z reakčních produktů. Kromě základního účelu takové úpravy, tedy vyhlazení povrchu, je výrobek podroben hluboké anodické pasivaci. Díky tomu je výrobek důkladně zajištěn proti korozi. Proces se využívá i při výrobě moderních trubek, jejichž povrchy jsou tímto způsobem vyhlazeny. Elektrolytické leštění zvyšuje životnost instalace, což je v případě použití velmi drahých materiálů (kyselinovzdorné trubky , duplex) rovněž ekonomicky přínosné.

 

Elektrolytické leštění probíhá v galvanické lázni, kde je výrobek spojen s kladnou elektrodou, tedy anodou. V důsledku tohoto působení jsou nerovnosti na povrchu kovu pokryty tenkou vrstvou s větším měrným odporem, než má daný elektrolyt. Výsledkem procesu je rozpuštění kovu a snížení rozdílu drsnosti mezi vrcholy a důlky daných prvků. V důsledku této činnosti dochází k vyhlazení povrchu. Působení elektrolytického leštění neovlivňuje nepříznivě makroskopickou strukturu povrchu a všechny malé detaily produktu. V mikroskopickém měřítku se povrch elektrolyticky leštěného kovu leskne a je výrazně vyhlazený.

 

Vnitřní elektrolyticky leštěné trubky se používají tam, kde je požadována nejvyšší čistota povrchu. To je zvláště důležité v potravinářském, farmaceutickém, chemickém a jaderném průmyslu.

 

Broušení, na rozdíl od elektrolytického leštění, je proces povrchové úpravy s použitím brusných nástrojů, jehož výsledkem je nízká drsnost. Dalším typem zpracování je leštění. Má rovněž za úkol odstranit z povrchu obrobku hrubou vrstvu vznikající broušením. Proces leštění je extrémně pracný, proto se používá pouze v situacích, kdy je požadována velmi nízká drsnost povrchu konečného výrobku. Na rozdíl od elektrochemických technik vyžaduje tradiční broušení a leštění abrazivní a mechanické prostředky. Při technice elektrolytického leštění se povrch trubky vyhlazuje proudem, který jí prochází. Hlavním efektem elektrolytického leštění je vysoce hladký, čistý a lesklý povrch. Za zmínku stojí rovněž fakt, že chemická odolnost materiálu vystaveného této technice se zvyšuje až 20krát. Získat takové vlastnosti pomocí tradičního mechanického broušení je nemožné.

nahoru
Sklep jest w trybie podglądu
Zobrazit plnou verzi stránky
Sklep internetowy Shoper Premium